Пошук


Про видавництво


Порядок закриття ФОП


Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (процедура закриття фоп) можна розділити на наступні кроки:

  1. Внесення змін до держреєстру
  2. Зняття з обліку в податковій
  3. Подання звітності та сплата податків
  4. Закриття рахунку в банку

Припинення фізичної особи, яка займається підприємницькою діяльністю та зареєстрована як фізична особа-підприємець має певні особливості.

Між ліквідацією юридичної особи та припиненням ФОП, внаслідок внесення до Єдиного державного реєстру запису є суттєві відмінності. У фізичної особи-підприємця не припиняються зобов'язання з виконання грошових зобов'язань, які виникли в період провадження нею підприємницької діяльності.

Тобто, борги ФОП (в тому числі зі сплати податків і зборів) зберігаються за фізичною особою незалежно від того чи зареєстрована вона як суб'єкт підприємницької діяльності чи ні.

1. Звернення до держреєстратора

Підприємець подає держреєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за її рішенням (форма 1 з відміткою про припинення ФОП). Цю форму можна подати в паперовому вигляді (при собі потрібно мати паспорт) або в електронному (подаються через портал «Дія»). Також за окрему плату документи можна подати через нотаріуса, який має право на здійснення реєстраційних дій.

При відсутності підстав для відмови вноситься запис до держреєстру про припинення підприємницької діяльності та оприлюднюються результати здійснення реєстраційної дії на порталі Міністерства юстиції.

2. Зняття з обліку в податковій

Для зняття з обліку ніяких документів додатково подавати не потрібно. Держреєстратор в день внесення до держреєстру відомостей про припинення підприємницької діяльності забезпечує передачу відповідної інформації в інформаційні системи податкової, що є підставою для зняття з обліку платника податків. Також це слугує підставою для виключення з реєстру платників єдиного податку, тому відпадає потреба у подачі заяви про відмову від спрощеної системи.

3. Подання звітності та сплата податків

Останнім звітним періодом для подачі декларації платника єдиного податку вважається період, у якому податковою отримано повідомлення про проведення держреєстрації припинення ФОП, а саме:

  • для першої та другої груп — календарний рік (звітують протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року);
  • для третьої групи — календарний квартал (звітують протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного  кварталу).

Після припинення ФОП, потрібно подати Декларацію з єдиного податку з додатком 1 (Додаток 1 замінює звіт по ЄСВ).

F0103308 Податкова декларація платника єдиного податку — ФОП (третя група) або F0103406 (для першої та другої групи), з додатком по ЄСВ. Окремо звіт по ЄСВ подавати не треба.

Що стосується сплати ЄП, то платники першої та другої груп сплачують його у повному розмірі не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця, а третьої групи — протягом 10 календарних днів після граничного строку подання ліквідаційної декларації.

Останнім місяцем, за який необхідно нарахувати ЄСВ, буде місяць внесення запису про закриття ФОП. ЄСВ сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання ліквідаційного звіту по ЄСВ.

4. Закриття рахунку в банку

Для закриття рахунку потрібно звернутися в банк та написати заяву. Рахунок можна закрити як до подачі заяви держреєстратору, так і після. Також законодавством не встановлені терміни, в які підприємець має закрити рахунок в банку.

Після надходження заяви про припинення, державний реєстратор впродовж 24 годин має її розглянути та за відсутності недоліків - внести до ЄДР запис про припинення.

Особливістю припинення ФОП є те, що для внесення запису про припинення не є обов'язковим проведення контролюючими органами (державною податковою службою та пенсійним фондом) перевірок. Навпаки, перевірки контролюючими органами будуть здійснені в межах строків давності. Вони проходять на підставі поданих підприємцем декларацій та документів, згідно яких здійснювався облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань та інших зобов'язань.

З цією метою встановлено обов'язок для осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність, подати останню податкову декларацію про доходи на дату внесення запису про припинення підприємницької діяльності. Це має бути зроблено разом з направленням додатку «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску». Також фізична особа повинна зберігати відповідні первинні документи.

Тому, закриття ФОП не може розглядався як механізм списання чи реструктуризації боргів. То ж, в разі наявності у підприємця зобов'язань, які він не може виконати, слід розглядати інший інструмент - інститут неплатоспроможності, передбачений Кодексом України з процедур банкрутства.

Важливим є те, що доходи отримані фізичною особою після її припинення як суб'єкта підприємницькою діяльністю будуть оподатковуватись за правилами (ставками) згідно з положеннями РОЗДІЛУ IV Податкового кодексу України (тобто за ставкою 18%, а у певних випадках з нарахуванням військового збору у розмірі 1,5%). Більше того, у разі якщо такі доходи будуть пов'язані з підприємницькою діяльністю, така особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності за ст.164 КУпАП (у вигляді сплати штрафу у розмірі від 17000 до 34000 грн з конфіскацією отриманого доходу), за ст. 117 Податкового кодексу України (у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.).

Особливу увагу слід приділити підприємцям, які мають найманих працівників. Адже внесення запису про припинення підприємницької діяльності не є підставою для припинення трудових відносин з найманими працівниками. Законодавство про працю не містить такої підстави для припинення трудового договору. Тож, в разі якщо особа має намір припинити свою діяльність як ФОП, необхідно завчасно подбати про припинення взаємовідносин з працівниками.

Отже, припинення ФОП, начебто, на перший погляд є простотою процедурою, але має свої підводні течії та скелі, на які не можна не зважати.Наші найпопулярніші автори:
 
90e42476bdcd317f3814a95a4e6d9241